Jak zmotywować się do nauki przed maturą?

Termin matury zbliża się nieubłaganie, a Ty masz świadomość, że jeszcze sporo materiału do nadrobienia przed Tobą? Bez stresu! Z naszymi poradami bez problemu nadgonisz zaległości i zdążysz powtórzyć wszystkie zagadnienia. Sprawdź, jak zmotywować się do nauki przed egzaminem dojrzałości i przekonaj się, że pozytywne podejście będzie podstawą Twojego sukcesu!

Motywacja do nauki – od czego zacząć?

Wielu uczniów pod presją czasu i dużej ilości materiału czuje się sfrustrowanych. Nic dziwnego, w końcu z każdej strony słyszą o tym, że matura to egzamin, od którego zależy ich przyszłość. Jak tutaj czuć motywację, gdy czas mija nieubłaganie, a nauki nadal jest sporo?

1. Wyznacz sobie cel

Jest on prawdopodobnie najważniejszy w całym toku nauczania, ponieważ to od niego zależy, jak pojedziesz do nauki. Mimo tego, że wyznaczanie celu brzmi dość coachingowo, jest w nim sporo prawdy. Aby osiągnąć jakiś cel, najpierw musisz go dokładnie sprecyzować i tutaj ruch wchodzą również priorytety. Na jakich przedmiotach się skupić, a z których opanować wyłącznie najważniejsze elementy wystarczające do osiągnięcia dobrego wyniku na maturze podstawowej? Jaki wynik chcesz osiągnąć z rozszerzenia? I tutaj właśnie zaczynasz wyznaczać sobie konkretny cel, do którego zdecydowanie łatwiej jest się zmotywować.

2. Dziel materiał na mniejsze części

   Nie da się naraz w pełni skutecznie opanować ogromnej ilości materiału z praktycznie żadnego przedmiotu. Kluczem do sukcesu jest więc dzielenie go na mniejsze części, tematy, a nawet zagadnienia. Dzięki temu rozwiązaniu możesz z powodzeniem uczyć się i lepiej zapamiętywać dany materiał, a później wystarczy, gdy powtórzysz do przed samą maturą. Jeśli czujesz, że nauka danego dnia nie przychodzi Ci z łatwością, nie rezygnuj od razu, a zamiast tego wybierz jedno zagadnienie i skup się wyłącznie na nim — małymi krokami, ale regularnie przyswajana wiedza daje efekty, a to z kolei jeszcze większą motywację do dalszej nauki.

   3. Korzystaj z techniki Pomodoro

    Słyszałeś pewnie wiele o odpowiedniej koncentracji i skupieniu, które są potrzebne do skutecznej nauki przed maturą i nie tylko. Jednak jak wdrożyć je w życie i faktycznie ograniczyć wszystkie rozpraszacze? Z pomocą przychodzi właśnie technika Pomodoro, która pozwala maksymalizować koncentrację oraz efektywność nauki. Jak to działa w praktyce? W pierwszej kolejności dokładnie ustal, ile czasu na naukę poświęcisz danego dnia i ile materiału chcesz opanować. Gdy wszystko masz już dokładnie rozplanowane, poświęć na naukę 30 minut. Koniecznie ustaw w telefonie timer! Gdy stoper zadzwoni, daj sobie 5-10 minut na odpoczynek. Po tym czasie rozpocznij kolejną sesję nauki i tak w kółko. Długość sesji możesz nieco skracać lub wydłużać — wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Gdy poczujesz, że jesteś już zmęczony i Twoja efektywność spada (zazwyczaj jest to po koło 3-5 seriach), jest to sygnał, że pora na dłuższą przerwę, w ramach której możesz spotkać się z przyjaciółmi, poczytać książkę, pójść na trening czy zrobić cokolwiek innego, niezwiązanego z nauką.

    Dzięki powyższym zasadom, które sprawdzają się u każdego ucznia, z pewnością będzie Ci się łatwej skupić na przyswajaniu wiedzy i dążeniu do swoich celów — a w tym właśnie tkwi klucz do motywacji przed maturą!

    Leave a Comment

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


    The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

    Scroll to Top
    Przewiń do góry