Jak przygotować się do matury z matematyki – poradnik

Choć dla wielu uczniów matura z matematyka wydaje się wyjątkowo wymagająca, odpowiednie przygotowanie może pomóc w osiągnięciu wymarzonego wyniku podczas egzaminu. Sprawdź nasze porady i przekonaj się sam, że to wcale nie jest takie trudne!

1. Poznaj wszystkie zagadnienia

Aby mieć pewność, że żadne zadanie podczas matury z matematyki Cię nie zaskoczy, dokładnie zapoznaj się z oficjalnymi zagadnieniami opublikowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W ramach egzaminu na poziomie podstawowym powinieneś posiadać wiedzę oraz umiejętności z zakresu liczb rzeczywistych, wyrażeń algebraicznych, równań i nierówności, funkcji, ciągów, trygonometrii, planimetrii, stereometrii, kombinatoryki, rachunku prawdopodobieństwa i statystyki, optymalizacji i rachunku różniczkowego oraz geometrii analitycznej na płaszczyźnie kartezjańskiej. Upewnij się więc, że w czasie przeznaczonym na przygotowanie się do matury z matematyki uwzględniłeś wszystkie powyższe zagadnienia i bez problemu zdążysz się z nimi zapoznać.

2. Pomoc podczas matury

Choć wielu nauczycieli często wpaja swoim uczniom, że koniecznie muszą znać na pamięć wszystkie wzory, okazuje się, że podczas egzaminu możesz liczyć na pomoc. Każdy maturzysta dostaje do swojej dyspozycji tablice matematyczne na cały czas trwania matury z matematyki. Nie musisz więc na siłę uczyć się ich na pamięć, jednak kluczowe jest umiejętne posługiwanie się nimi. Dodatkowe wyposażenie, jakie sam możesz przynieść ze sobą na egzamin to: linijka, cyrkiel, prosty kalkulator oraz oczywiście czarny długopis.

3. Poznaj arkusze egzaminacyjne

Choć samo zapoznanie się z wyglądem przykładowych zadań nie sprawi, że od razu poznasz ich rozwiązania, arkusze egzaminacyjne są dość specyficzne i warto wcześniej nieco się im przyjrzeć. Pozwoli Ci to zredukować niepotrzebny stres, jaki przeżywają uczniowie, którzy po raz pierwszy spotykają się z zadaniami egzaminacyjnymi dopiero na maturze i najpierw muszą poświęcić czas na przejrzenie arkuszy i zapoznanie się z nimi. Poznanie ich wcześniej pozwoli Ci łatwiej zapanować nad emocjami i odpowiednio zaplanować czas na rozwiązywanie zadań.

4. Trening czyni mistrza

Popularne powiedzenie mówi więcej niż tysiąc słów w szczególności, jeśli chodzi właśnie o matematykę. Aby przygotować się do matury, musisz zadbać o to, aby odpowiednio zorganizować czas na naukę. Jeśli matematyka sprawia Ci trudność, poza lekcjami i dodatkowymi zajęciami w szkole możesz skorzystać także z profesjonalnych kursów, które pomogą Ci uporządkować wiedzę i zdobywać nowe umiejętności bez stresu i presji. Odpowiednio opracowany kurs to nie tylko wspólnie rozwiązywane zadania, ale także możliwość zadawania pytań, ćwiczenie swoich umiejętności oraz profesjonalnie przygotowane materiały, które rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości i sprawią, że matura wcale nie będzie Ci straszna. Dlatego najważniejsze to nie poddawać się, szukać dostępnych rozwiązań i przede wszystkim ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć, abyś już niedługo mógł cieszyć się z wymarzonego wyniku na egzaminie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Scroll to Top
Przewiń do góry