Najczęściej popełniane błędy na maturze z matematyki

Kilkuletnia nauka ma przybliżyć każdego ucznia szkoły ponadpodstawowej do najważniejszego na tym etapie życia celu, jakim jest zdanie matury. Odpowiedni wynik dla większości z nich pozwoli na dostanie się na wymarzone studia. Właśnie dlatego, poza szkolnymi zajęciami, wielu uczniów wybiera również dodatkowe kursy i korepetycje, szczególnie w dziedzinie matematyki, która szczególnie dla uczniów, zdających ją w trybie podstawowym, bywa skomplikowana. Okazuje się jednak, że nawet dobrze przygotowany maturzysta może mieć trudności podczas egzaminu dojrzałości — z czego wynikają błędy i na co zwrócić uwagę — o tym wszystkim dowiesz się właśnie tutaj!

Z czego wynikają błędy na maturze z matematyki?

Nie da się ukryć, że przystąpienie do egzaminu dojrzałości wiąże się z pewnego rodzaju stresem – u niektórych motywującym, a u niektórych paraliżującym. Strach przed porażką jest całkowicie naturalny, ponieważ od wyniku na maturze będzie zależała przecież przyszłość każdego absolwenta szkoły ponadpodstawowej. Warto jednak nauczyć się wcześniej panować nad stresem, aby wpływał na nas bardziej motywująco niż obezwładniająco. Silny niepokój może bowiem nie pozwalać na odpowiednie skupienie i zwracanie uwagi na szczegóły, które w przypadku matematyki mają ogromne znaczenie. Stres nie jest jednak jedynym czynnikiem, jaki może prowadzić do błędów podczas egzaminu.

Podstawowy błąd na maturze z matematyki, czyli zapominanie o podstawach

Zarówno w fizyce, chemii, jak i matematyce istnieją założenia, które znajdują swoje zastosowanie w dosłownie każdym przypadku. Zbytnie zwracanie uwagi na szczegóły i szukanie podchwytliwych pytań na maturze często może doprowadzić do tego, że zapominamy o oczywistościach, które wpajane nam były już od pierwszych lekcji matematyki i doprowadzić nas do poważnego błędu. Jednym z takich założeń jest niedzielenie przez zero – ma to swoje zastosowanie zarówno przypadku tradycyjnego równania, jak i ułamków. Innym przykładem założeń są pierwiastki parzyste, pod których symbolem znajduje się liczba mniejsza od zera. Warto więc przed maturą przypomnieć sobie najważniejsze założenia z matematyki, które z pewnością ułatwią unikanie błędów i pozwolą z sukcesem rozwiązać nawet najtrudniejsze zadania.

Niestosowanie jednostek

Zdarza się, że w euforii rozwiązywania skomplikowanego równania matematycznego, tak bardzo zaaferowani jesteśmy prawidłowym wynikiem końcowym, że zapominamy o kolejnym podstawowym aspekcie, jakim są jednostki. Część zadań na maturze może być naprawdę prosta, a wynik poprawny, jednak niezastosowanie w odpowiedzi jednostki przekłada się na niezaliczenie równania przez komisję. Często zdarza się bowiem, że w zadaniu operujemy różnymi jednostkami i kluczem do sukcesu jest rozwiązanie zadania, ujednolicając je do jednej, wspólnej, aby uniknąć pomyłek i błędów.

Gubienie minusów przed nawiasem

Pośpiech w matematyce jest złym doradcą, szczególnie w przypadku równań, w których występują nawiasy i potęgi. Przypomnijmy więc, że w przypadku występowania minusa przed nawiasem, usuwając go, należy wszystkie liczby w nim występujące również opatrzyć minusem. Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy mamy dotyczenia z potęgowaniem, tutaj zdarza się, że minus zmienia się w plus, a plus w minus. Odpowiednia koncentracja i skupienie pozwolą uniknąć błędów na maturze!

Nierówności kwadratowe

Dla wielu uczniów są one jednymi z ulubionych równań, ponieważ rozwiązanie staje się prawdziwą satysfakcją. Czy wiesz, jednak jak zachować się w przypadku ujemnego wyniku, aby uniknąć błędu? Jest on stosunkowo rzadki, jednak nie ma tutaj zasady i możesz go spotkać na maturze z matematyki – kluczem do sukcesu jest umiejętna odpowiedź na zadanie. Zależnie od sytuacji wynik może oznaczać całkowity brak rozwiązań lub ich nieskończoną ilość.

Jak widzisz, błędy podczas matury z matematyki można łatwo popełnić, jednak równie łatwo ich uniknąć. Wystarczy powtórzenie najważniejszych zagadnień i założeń, odpowiednie skupienie i koncentracja, aby rozwiązać prawidłowo wszystkie, nawet najbardziej skomplikowane zadania, a to zapewni Ci satysfakcjonujący wynik i możliwość dostania się na wymarzone studia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.