Na co warto zwrócić uwagę, wybierając korepetytora

Znalezienie odpowiedniego korepetytora, bez względu czy do matematyki, chemii czy nauki języka obcego, nie jest proste. Przez te wszystkie lata udzielania korepetycji z matematyki, od moich uczniów usłyszałam tyle historii, że włos się jeży na głowie. 

  • Jedzenie w czasie zajęć,
  • wychodzenie na papierosa,
  • palenie tuż przed zajęciami,
  • wychodzenie z zajęć, aby porozmawiać przez telefon,
  • spóźnianie się,
  • pisanie po szkolnym zeszycie.

To tylko kilka z tych lżejszych historii, które absolutnie nie powinne mieć miejsca! Jednak najgorsze były te opowieści, które zawierały elementy przemocy: strofowanie ucznia, podnoszenie na niego głosu, denerwowanie się, że jeszcze nie rozumie… 

Czy takich sytuacji można uniknąć? 

Z pewnością można je zminimalizować. 

Zobacz, na co zwrócić uwagę wybierając korepetytora.

1. E-korepetycje

To platforma, która daje możliwość korepetytorom ogłaszania się i wystawiania komentarzy (swoich odczuć, poleceń lub przestróg) przez uczniów.
Zwróć uwagę na emocje w wystawionych opinii. Jeśli czujesz, że bije od nich wdzięczność i prawdziwe zadowolenie – to dobry znak. To oznacza, że osoba, która wystawiła ten komentarz stworzyła więź z korepetytorem, czuła się przy nim swobodnie a atmosfera panująca na zajęciach pomagała w nauce. 

2. Strona internetowa i media społecznościowe

Wielu korepetytorów prowadzi swoje media społecznościowe oraz posiada swoją własną stronę internetową. Jeśli znalazłeś korepetytora na e-korepetycje lub widzisz, że ten ogłosił się na forum – wygoogluj go.
Zwróć uwagę na emocje, jakie budzi w Tobie jego działalność online. Czy uważasz, że będziecie nadawać na tych samych falach? Czy ta osoba budzi w Tobie zaufanie? Czy budzi Twoją sympatię? 

Jeśli przeglądając jego profil czujesz niepokój, może warto poszukać dalej?
Pamiętaj, że im bardziej komfortowo będziesz czuć się przy korepetytorze – tym łatwiej będziesz przyswajać wiedzę. 

3. Doświadczenie zawodowe

Wbrew pozorom nie mam na myśli stażu pracy, a miejsce! Korepetytorzy dzielą się na dwie grupy: na tych, co uczą (bądź uczyli) w szkole, oraz na tych, którzy po studiach lub latach pracy z materiałem – postanowili zostać korepetytorami. 

Świadomość tych dwóch grup jest bardzo ważna, ponieważ nauczyciele z obu grup będą mieli diametralnie inny styl nauki. 

Korepetytorzy, którzy uczą również w szkole, bardzo często udzielają korepetycji tak, jakby realizowali program w szkole. Nie skupiają się na predyspozycjach ucznia, nie wyłapują pojedynczych braków, a skupiają się po prostu na odbyciu korków, przekazaniu wiedzy i tyle. Jednakże zaletą takich korepetytorów jest doskonała znajomość wymagań dotyczących szkolnego sposobu oceniania ucznia, co bez wątpienia będzie plusem, jeśli chcesz opanować materiał z lekcji, a niekoniecznie przygotować się do matury. 

Natomiast korepetytorzy, którzy zawodowo zajmują się udzielaniem korepetycji – przeważnie są dużo młodsi, dzięki czemu łatwiej nawiążesz z nimi relację sprzyjającą nauce. Posiadają też w sobie więcej pasji, dzięki czemu zajęcia z nimi są ciekawsze, a to przekłada się na przyswajanie wiedzy. Korepetytor, który nie uczy w szkole, nie jest też „skażony” systemem edukacji. Ma w sobie więcej cierpliwości i łatwiej mu dostosować naukę do indywidualnych cech ucznia.

Cześć!

Nazywam się Natalia Karczmarzyk. Od 2016 roku udzielam korepetycji przygotowując uczniów do matury z matematyki na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym.

W 2021 roku stworzyłam kurs przygotowujący uczniów do matury, opierający się na wymaganiach CKE.

Obecnie w sprzedaży są dwa rodzaje kursów: z nowej i starej podstawy programowej.

4. Wiek i płeć korepetytora

Zastanów się, z kim wolałbyś mieć korepetycje. Przy kim czułbyś się bardziej komfortowo: przy kobiecie czy przy mężczyźnie? Przy osobie młodej, czy troszkę starszej? Te pytania są bardzo ważne zwłaszcza wtedy, kiedy korepetycje odbywają się w miejscu zamieszkania korepetytora. Pamiętaj, że idziesz do domu obcej osoby. Twoje poczucie bezpieczeństwa jest bardzo ważne!

Jeśli natomiast jesteś introwertykiem lub osobą wysokowrażlwią – staraj się wybrać takiego korepetytora, którego osobowość będzie najbardziej podobna do Twojej.

5. Rozmowa telefoniczna

Zanim zdecydujesz się na korepetycje u danej osoby, przeprowadź z nią rozmowę telefoniczną. To będzie Wasz pierwszy kontakt 1:1. Zadawaj pytania, spróbuj poznać tę osobę i jeśli poczujesz do niej sympatię – umówcie się na pierwszą lekcję. Natomiast jeśli coś wzbudzi Twój niepokój, poczujesz, że zaczynasz się do niego uprzedzać – odpuść. 

6. Wideorozmowa

Zamiast rozmowy telefonicznej, możesz poprosić też o wideorozmowę. Zwróć uwagę na wygląd tej osoby. Czy jest schludny? Czy to jest osoba, która wzbudza Twoje zaufanie?
Jeśli już na początku poczujesz, że macie różne wartości – podziękuj za rozmowę i szukaj dalej. Wspólne flow na zajęciach to już połowa sukcesu w nauczeniu się przedmiotu. Tacy korepetytorzy będą nie tylko przekazywać wiedzę, ale i motywować do pracy.

7. Pierwsze zajęcia

Każdy korepetytor, tak, jak każdy człowiek, ma swój styl bycia. Jeden uczy poprzez zabawę, inny przez skojarzenia, trzeci będzie pięć tysięcy razy pytał, czy na pewno rozumiesz materiał, a jeszcze ktoś inny – będzie co chwilę mówił „y…”.
Pamiętaj, że ani korepetytor, ani jego styl nauki nie może Cię irytować! To jest czas, w którym powinieneś skupić się na nauce i przyswajaniu wiedzy, a nie zaciskaniu zębów i odliczaniu czasu do końca zajęć! 

Jeśli stoisz przed wyborem korepetytora, pobierz check listę, dzięki której łatwiej będzie podjąć Ci decyzję, czy ten korepetytor jest dla Ciebie odpowiedni. 

Pobierz darmowy plik PDF


W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z Polityką prywatności.





Pierwszy krok za Tobą!

Oczekuj nowych maili ode mnie!

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.