Mega promocja na kursy 2024/2025 tylko do czwartku do 22:00!
Pewniaki na maturze rozszerzonej z matematyki
Przedmiot ten, chociaż stanowi nieodłączny element edukacji każdego ucznia, to w wielu młodych ludziach wzbudza mieszane uczucia, od fascynacji po niepokój, szczególnie jeśli marzą oni o studiowaniu na kierunku ścisłym. Matura rozszerzona z matematyki to wyzwanie, które wielu uczniów podejmuje w celu dostania się na wymarzone studia. To również wyzwanie, które może przysporzyć trudności nawet najzdolniejszym uczniom.
Warto zatem przyjrzeć się bliżej temu egzaminowi oraz sprawdzić, jakie zadania można uznać za pewniaki, czyli takie, które z dużym prawdopodobieństwem pojawią się na maturze. W niniejszym tekście postaramy się przybliżyć Ci te zagadnienia, by pomóc Ci odpowiednio przygotować się do tego ważnego egzaminu i osiągnąć jak najlepsze wyniki.
Pewniaki na maturze rozszerzonej z matematyki – czym są pewniaki maturalne?
Jest to określenie na te zadania, które z dużym prawdopodobieństwem pojawiają się na egzaminach maturalnych. Analizując arkusze egzaminacyjne z matematyki z poprzednich lat oraz biorąc pod uwagę wytyczne egzaminacyjne, można określić pewne typy zadań, które regularnie powtarzają się na egzaminach i można spodziewać się ich również na kolejnych. Warto więc upewnić się, że potrafisz je rozwiązać, zwłaszcza w kontekście matury rozszerzonej z matematyki!
Rozszerzenie z matematyki – co warto wiedzieć?
Egzamin maturalny z matematyki na poziomie rozszerzonym trwa 3 godziny i składa się z 10-14 zadań. Arkusz zawiera wyłącznie zadania otwarte z czego możemy rozróżnić:
- zadania krótkiej odpowiedzi – które wymagają zapisania przeprowadzonego rozumowania zwykle w kilku krokach.
- zadania rozszerzonej odpowiedzi – które wymagają stworzenia strategii rozwiązania problemu matematycznego, jej realizacji oraz weryfikacji uzyskanego wyniku.
Ponadto na egzaminie można mieć przyrządy pomocnicze, takie jak linijka, kalkulator prosty oraz cyrkiel, a także wybrane wzory matematyczne (dostarczane przez szkołę). Oprócz tego oczywiście warto mieć ze sobą czarne długopisy – na maturze nie wykonuje się rysunków ołówkiem.
Jakie są pewniaki maturalne?
Są pewne zagadnienia, które regularnie pojawiają się na egzaminie maturalnym z matematyki na poziomie rozszerzonym. Nauczyciele oraz edukatorzy online często uczą rozwiązywania takich zadań, które mają duże szanse na pojawienie się na egzaminie.
Wybrane przez nas pewniaki maturalne, zgodne z obecnymi wymaganiami egzaminacyjnymi, to:
- liczby rzeczywiste, wyrażenia algebraiczne, równania i nierówności, układy równań,
- funkcje, ciągi, trygonometria, optymalizacja i rachunek różniczkowy,
- planimetria, geometria analityczna, stereometria,
- kombinatoryka, rachunek prawdopodobieństwa i statystyka.
Pewniaki a przecieki
Warto zaznaczyć, że pewniaki to nie to samo co przecieki. Mówimy tu raczej o rodzajach zadań, które zazwyczaj powtarzają się na egzaminach i są zgodne z wymaganiami maturalnymi ogłoszonymi przez CKE. Tymczasem przecieki to zadania, które zostały udostępnione przed rozpoczęciem egzaminu maturalnego, zawierają dokładne numery zadań, ich treść oraz gotowe rozwiązania lub odpowiedzi. Rozpowszechnianie przecieków jest nielegalne.
Przygotowując się do matury rozszerzonej z matematyki, zwróć uwagę na wymienione przez nas pewniaki maturalne. Wiedza na temat pewniaków może pomóc Ci w lepszym przygotowaniu się do egzaminu i zwiększyć szanse na uzyskanie dobrego wyniku.