Jak wygląda matura podstawowa z matematyki – wszystko co musisz wiedzieć 

Jesteś tegoroczną maturzystką i zastanawiasz się, jak w tym roku wygląda egzamin maturalny z matematyki? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co najistotniejsze podczas egzaminu dojrzałości. Sprawdź, ile czasu masz na rozwiązanie wszystkich zadań, ile musisz mieć punktów, żeby zdać i jakie przyrządy możesz mieć ze sobą podczas matury. Przygotuj się razem ze mną!

Czy matura z matematyki jest obowiązkowa?

Co roku uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych przystępują do matury, która nie tylko weryfikuje ich dotychczasową wiedzę, ale jest także kluczem do dostania się na wymarzone studia. Od lat maturzyści zasiadają do kilku arkuszy egzaminacyjnych — niektóre z nich są obowiązkowe dla każdego ucznia, a niektóre można wybrać zgodnie z własnymi potrzebami, które zazwyczaj są powiązane z kierunkiem studiów, na które chcesz się dostać.

Niezmiennie od 2010 roku matematyka, język polski oraz język obcy w zakresie podstawowym są trzema obowiązkowymi przedmiotami na maturze. Dodatkowo, musisz podejść także do jednego arkusza rozszerzonego. To, czy wybierzesz również wersję rozszerzoną z matematyki, jest już Twoim indywidualnym wyborem, jednak podstawę zdać musi każdy, kto chce legitymować się świadectwem poświadczającym zdanie egzaminu maturalnego.

Ile punktów na maturze podstawowej z matematyki potrzeba, żeby zdać?

Cały arkusz to zestaw zamkniętych i otwartych zadań. W zależności od formy i skomplikowania pytań matura z matematyki może mieć od 29 do 40 pytań. Na pytania zamknięte możesz wybrać wyłącznie jedną spośród czterech możliwych odpowiedzi, jeśli jest to zadanie jednokrotnej odpowiedzi, lub dwie odpowiedzi, jeśli jest to zadanie wielokrotnej odpowiedzi. W tegorocznym arkuszu znajdą się także pytania typu prawda/fałsz — tutaj za każdą prawidłową odpowiedź otrzymujesz 1 punkt. W zadaniach otwartych krótkiej odpowiedzi musisz wykonać określone obliczenia i krótko udzielić odpowiedzi – dlatego tutaj możesz zyskać od 0 do 2 punktów na każde pytanie. Zadania otwarte dłuższej odpowiedzi to zdecydowanie bardziej rozwinięte pytania wymagające większej ilości obliczeń, dlatego oceniane są w skali od 0 do nawet 4 punktów. Matura 2023 to także nowe typy zadań na dobieranie lub wielokrotnego wyboru. Odpowiadając poprawnie na wszystkie pytania znajdujące się w arkuszu, w 2024 roku z matury możesz otrzymać maksymalnie 46 punktów. Aby z sukcesem zdać egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym, wystarczy, że uzyskasz 30% wszystkich punktów, czyli 14 punktów.

Ile trwa matura z matematyki?

Na wykonanie wszystkich zadań każdy uczeń ma 180 minut, czyli o 10 minut dłużej niż mieli na oddanie arkusza maturzyści 2022. Wynika to z wejścia w życie nowej formuły 2023, która wprowadza pewne zmiany właśnie w czasie trwania egzaminu czy liczbie i rodzajach zadań, jakie uczniowie mają do wykonania.

Z jakich przyrządów można korzystać podczas matury z matematyki?

Jest to niezwykle ważne pytanie, które zadają sobie co roku wszyscy maturzyści. Na egzaminie dojrzałości na poziomie podstawowym mogą pojawić się obliczenia, których nie sposób obliczyć w głowie. Twoim zadaniem jest znajomość podstawowych zasad i wzorów, które potrafisz stosować w zależności od danych w poleceniu. Nie musisz być chodzącą maszyną, dlatego na maturę z matematyki z pewnością możesz przynieść swój kalkulator. Ważne jednak, aby był to prosty kalkulator, czyli taki, którym wykonasz podstawowe obliczenia: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie oraz pierwiastkowanie. Na egzamin nie wolno wnosić kalkulatorów naukowych o bardziej zaawansowanych funkcjach.

Z pewnością cenną informacją dla każdego ucznia będzie także fakt, że na maturę można wziąć ze sobą zestaw wzorów matematycznych przygotowanych przez CKE (lub prawdopodobnie zapewnia go szkoła). Do pozostałych przyrządów, w jakie warto się wyposażyć na egzamin, należą także linijka oraz cyrkiel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.